Ankara estetik cerrahi uzmanı Bülent TEKEREKOĞLU, burun estetiği,Estetik Cerrahim, Estetik Cerrahi Ankara, Ankara Estetik Cerrahi, Yüz Estetiği, Vücut Estetiği, Yüz Gençleştirme, Botox,Karın Germe, LPG, Burun Estetiği, Meme Estetiği
OPR. DR. BÜLENT TEKEREKOĞLUESTETİK PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ UZMANI

SAÇ EKİMİ ve SAÇ MEZOTERAPİSİ

Başın arkasından alınan ve dökülmeme özelliği olan saç köklerinin saç kaybı olan alanlara nakledilmesi işlemidir. Saç ekiminde temel olarak iki teknik uygulanır;

- FUT (Foliküler Ünit Transplantasyonu)
- FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)

Günümüzde gerek çevresel koşullar gerekse de genetik olarak saç dökülmesi ve kellik sıklıkla gözlenmektedir. Bu sorun bir çok bilim adamının uğraştığı alandır. Gün geçtikçe de gelişim göstermektedir. Saç dökülmesini engelleme amacı ile bir çok işlem yapılmaktadır. Ancak dökülmüş olan alanlarda saç çıkarılması için saç ekimi dışında herhangi bir uygulama yoktur. Diğer yapılan tüm işlemler olan saçı koruma amaçlıdır.

Saç ekiminde de plastik cerrahlar devreye girmektedir. Aslında saç ekimi Plastik Cerrahinin ana konularından olan greft operasyonudur.

Saç ekimi bir kaç yöntemle yapılabilmektedir. Eskiden uygulana FUT tekniği şimdi yerini FUE tekniğine bırakmıştır. Ancak bazı uygun vakalarda FUT tekniği de uygulanabilmektedir.

FUE tekniğinde saç kökleri hiç dökülmeyen bölgelerden alınır ve istenen alana saç ekimi yapılır. Bu işlemde herhangi bir dikiş ve kesi kullanılmaz. Bu saçlar ömür boyu dökülmeyen saçlardır. FUE saç ekimi de kendi içinde değişik şekillerde yapılabilmektedir. Ancak bu işlem kişiye göre değişir.

İşlem ekilecek bölgeye göre 2-6 saat arasında değişir. Sedasyon ve lokal anastezi ile yapılır. Hasta ekim sonrası 3. Gün saç yıkaması için doktoruna başvurur. Daha sonra yurt dışı hastalar evine dönebilir. Yurt içi hastalar 15 gün sonra kontrole çağrılır. Saç ekimi PRP ve mezoterapi ile de kombine edilebilir.

Saç ekimi yaptıracak hastaların işlemin teknik ayrıntılarından çok dikkat etmesi gerekenler; kesinlikle bir plastik cerrah ile görüşmesi gerekir, doğal bir ekim olması gerekir, kaç kök ekileceği, kaç seans olacağı doktoru ile muayene sırasında görüşmesi gerekir. Kısacası güvenilir doktoruna ulaşarak onun yönlendirmesi doğrultusunda hareket etmesi daha uygundur. Doktorunun önerisi ile gerekirse 1-2 yıl beklemesi de gerekebilir.

Uygun fİyatlI, sIk aralIklI saÇ ekİMİ deĞİl---------DoĞal, profesyonel saÇ ekİMİ