Ankara estetik cerrahi uzmanı Bülent TEKEREKOĞLU, burun estetiği,Estetik Cerrahim, Estetik Cerrahi Ankara, Ankara Estetik Cerrahi, Yüz Estetiği, Vücut Estetiği, Yüz Gençleştirme, Botox,Karın Germe, LPG, Burun Estetiği, Meme Estetiği
OPR. DR. BÜLENT TEKEREKOĞLUESTETİK PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ UZMANI

MEME BÜYÜLTME

Meme bayanlar için en önemli dişilik sembolüdür. Bayanlar için bir öz güven unsurudur. Meme büyütme operasyonu ergenliğini tamamlamış her hastaya yapılabilir.
Genelde alt yaş sınırı 18 dir.
Memenin boyutu hastanın boyuna, kilosuna ve hastanın isteğine göre ayarlanır.
Meme protez çeşitleri geçmişten beri gelişerek gelmektedir. Eskide ki gibi patlama, yıpranma sıkıntıları ortadan kalkmıştır. Sıklıkla 2 çeşit protez kullanılmaktadır.
Anatomik (Damla), Yuvarlak Protez 4 şekilde yerleştirilebilir. Koltuk altı, meme alt çizgisi, meme başı veya göbek etrafından yerleştirilebilir.

Yine protez kas altı, kas üstü, kas zarı altı gibi alanlara yerleştirilebilir.

Bu protez çeşidi ve yerleştirme bölgeleri her hastaya göre değişir. Memenin hacmine, cildin kalitesine, kasın durumuna ve bir çok faktöre bağlı olarak değişir. Yani her hasta aynı değildir. Hastaların bu bilgiler ile kafalararını karıştırmaması gerekir. Hatta değişik internet sitelerinden operasyonu izlemek çok doğru değildir.

Operasyon yaklaşık 1-1.5 saat kadar surer. Genel anastezi altında yapılır. Hasta 1 hafta kadar özel sütyen kullanır. Akşam evine dönebilir veya 1 gece hastanede kalabilir. 2 gün bir gerginlik hisseder ancak sonra bu his kaybolur. Kostal sinirleri bloke ederek ağrı engellenir. Hasta 5 gün sonra günlük hayatına döner.

Meme protezinin meme kanserini artırdığına dair bilgi yoktur. Meme kanseri tanısınıda maskelemez. Bu operasyon süt vermeyi engellemez. Meme başında his kaybı oluşmaz.

Iz genelde 6 ay içinde kaybolur.

Burada bir ek bilgi vermek isterim hastalar bize başvurunca ben 80 giyiyorum 90 giymek istiyorum gibi isteklerde bulunmaktadırlar. Sütyen de 2 ölçü vardır.

1. si 80- 85-90.... gibi bu ölçü göğüs çevresidir. Bizim yapacağımız işlem bunu değiştirmez.

2. Si A, B, C,D, E.... cup gibi, buda memenin boyutudur. Meme ameliyatları sırasında asıl değişen kısım budur.