Ankara estetik cerrahi uzmanı Bülent TEKEREKOĞLU, burun estetiği,Estetik Cerrahim, Estetik Cerrahi Ankara, Ankara Estetik Cerrahi, Yüz Estetiği, Vücut Estetiği, Yüz Gençleştirme, Botox,Karın Germe, LPG, Burun Estetiği, Meme Estetiği
OPR. DR. BÜLENT TEKEREKOĞLUESTETİK PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ UZMANI

LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon: lazerin kıl kökünde bulunan siyah renkli melanin maddesine yoğunlaşarak ısı artışı ile kıl kökünü yok etmesi demektir. Lazer epilasyon ile birbirini takip eden seanslarla kılların uzun süreliğine yok edilmesi sağlanır. Lazer sistemi ile derinin diğer katmanları etkilenmez yalnız kıl kökü etkilenir. Lazer tıpta yaklaşık 30 yıldır kullanılmaktadır. Son yıllarda da epilasyon da uygulanı mı popüler olmuştur.

Kılların büyüme safhaları
Anagen: Büyüme
Katagen: Duraklama
Telogen: Dökülme

Işığa en duyarlı safha Anagen safhasıdır. Bu nedenle uygulama belli aralıklarla ve seansta yapılması gerekir.

İşlem sırasında ağrı olur. Ağrısız demek yanlış olur. Ancak bu ağrıyı azaltma amacı ile soğutucular, kremler kullanılır. Genelde kişinin ağrı eşiğine göre değişmekle birlikte ağrı dayanılabilir niteliktedir.

Lazer epilasyon uygulamasından 1 ay önce ağda cımbız gibi kılların kökten alınmaması gerekir.1 ay önceden güneşlenmemek gerekir.

Lazer epilasyon iyi cihazlar ile ve tecrübeli ellerde komplikasyon gözlenmez.

Lazer epilasyonda en çok hastaların kafasını karıştıran ‘hangi cihaz lazer’, ‘hangi lazer bana uygun’, ‘bu gerçek lazer mi’ gibi sorulardır. Piyasa da bir çok lazer veya laer olmayan cihazlar ile epilasyon yapılmaktadır.

Bu cihazlardan ; Alexandrite, Diod ve Nd Yag lazer sıklıkla kullanılmaktadır. IPL ise lazer değildir. Ancak bazı bölgelerde uygulanabilir. Hastalarımızın bunlarla kafasını karıştırmaktansa güvenilir bir merkezde plastik cerrah veya dermatoloğu ile görüşerek cilt tipi değerlendirilip kendine uygun cihaz belirlenir. En kısa seansta ve en etkili şekilde sonuç alması sağlanır.