Ankara estetik cerrahi uzmanı Bülent TEKEREKOĞLU, burun estetiği,Estetik Cerrahim, Estetik Cerrahi Ankara, Ankara Estetik Cerrahi, Yüz Estetiği, Vücut Estetiği, Yüz Gençleştirme, Botox,Karın Germe, LPG, Burun Estetiği, Meme Estetiği
OPR. DR. BÜLENT TEKEREKOĞLUESTETİK PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ UZMANI

MEME KANSERİ SONRASI MEME ESTETİĞİ

Meme kanseri kadınları tehdit eden çok ciddi bir risk. Her kadın bunun bilincinde olmalı ve düzenli kontrollerini, hem kendi kendine hem de bir doktor ile yapmalı. Unutmayın, her sekiz kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Bu çok çok yüksek bir sayıdır. Eğer erken teşhis edilirse meme kanseri kolay tedavi edilebilir. Sorun geç kalınan vakalarda ortaya çıkar.

Meme kanserini bir onkolog (kanser uzmanı) ve bir genel cerrah beraber yaparlar. Eğer memenin alınması gerekiyorsa ve hasta da kaybettiği memenin yerine yenisinin konulmasını istiyorsa devreye plastik cerrahlar girer.

Burada mutlaka vurgulanması gereken meme kanserinin ciddi bir hastalık olduğu ve memenin yeniden yapılmasının ikinci planda kaldığıdır. Tedaviyi yürüten ekibin başı onkolog ve genel cerrahtır ve plastik cerrahınız ancak onların tedavilerini bozmayacak şekilde size yardımcı olabilir.

Türkiye’de meme kanseri sonrası yeniden göğüs yaptırmak isteyen hasta sayısı çok düşüktür. Bu ameliyat Amerika’da ve Avrupa’da en sık yapılanın bir kaç plastik cerrahi ameliyatından biri. Neden böyle bir talep eksikliği olduğunu da açıklayamıyorum. Bu ameliyatlar aslında o kadar başarılı oluyor ki birçok kadının göğüsleri ameliyat öncesinden daha iyi oluyor.

YENİ BİR MEME NASIL YAPILIYOR?

Değişik teknikler var.
1. Alınan meme derisinin altına bir protez yerleştiriliyor. Bu protez boş olarak konuyor. Bir hafta sonra protez serum fizyolojik ile şişirilmeye başlanıyor ve istenilen boya getiriliyor. Daha sonra diğer meme bu memeye eşitlenmek üzere ameliyat ediliyor ve meme ucu yapılıyor.
2. Karın alt bölgesinde, karın germe ameliyatında alınan deriler ve yağdokusu kullanılarak yeni bir meme yapılıyor. Daha sonra hem meme ucu yapılıyor hem de gerekiyorsa diğer meme de bu şekle uyduruluyor. Alt karın derisini taşımanın da değişik yolları var, bunlardan biri orta hatta bulunan kaslar ile beraber deriyi yukarı taşımak, diğeri de mikro cerrahi tekniği ile derinin damarlarını koltuk altındaki büyük damarlara bağlayarak dolaşımını sağlamak.
3. Kalça ya da sırttan mikro cerrahi yöntemi ile deri taşımak.

Hangi tekniğin kullanılacağını hem sizin durumunuz hem de doktorunuzun tercihleri belirliyor. Örneğin karnınızdaki deriler çok sarkık ve derin çatlaklı ise meme oluşturmak için uygun olmayabilir. Ya da daha önce büyük bir karın ameliyatı geçirdiyseniz yine bu bölge kullanılamayabilir. Ama her ihtimalde tercih edilecek bir teknik bulunacaktır.

NE ZAMAN UYGUN?

Buna tamamen onkoloğunuz ve genel cerrahınız karar verecekler. En başta da söylediğim gibi plastik cerrah bu ekibin verdiği kararlara göre hareket etmeli.
Burada iki ihtimal var. Meme ya hemen, memenin alındığı ameliyatta yapılıyor ya da bütün tedaviler bittikten sonra. Eğer hastalık ileri seviyede ise genellikle ameliyat erteleniyor.